AP’de yeni yolsuzluk iddiası: 2 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edildi

Avrupa Birliği (AB) Başsavcısı Laura Codruta Kövesi, yeni bir yolsuzluk kuşkusuyla Avrupa Parlamentosu’nun (AP) iki Yunanistan milletvekili Eva Kaili ve Maria Spyraki‘nin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep etti.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, AB Yolsuzlukla Çaba Ofisi’nden (OLAF) gelen raporda, parlamento ödeneklerinin idaresi ve bilhassa asistan maaşlarıyla ilgili yolsuzluk yapıldığına dair kuşkular olduğu tabir edildi.

AB Başsavcılığı, AB’nin mali çıkarlarını etkileyen kabahatleri soruşturarak ve kovuşturarak AB vergi mükelleflerinin parasını korumak için kuruldu.

TIKLAYIN | Avrupa Parlamentosu Lider Yardımcısı Eva Kaili gözaltına alındı

Spyraki toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu ile bir euroluk bile mali uyuşmazlık yaşamadığımı göstermek için EPPO’nun (AB Savcılık Ofisi) dokunulmazlığımdan feragat etme talebini memnuniyetle kabul ediyorum, Sorun, önemli bir şahsî sorunu olan ve (Avrupa Parlamentosu) irtibat odasında kimi devamsızlıkları olan eski bir yabancı meslektaşımın ödemesi ile ilgilidir. QatarGate ile hiçbir ilgim yok ve öbür hiçbir davayla ilgim yok” dedi. Avrupa Parlamentosu, Başsavcılığın talebini aldığını ve derhal ilgili prosedürü başlattığını bildirdi.

TIKLAYIN | Katar’ın rüşvet argümanı: Avrupa Parlamentosu Lider Yardımcısı Kaili ile birlikte 5 kişi gözaltına alındı

AP’deki rüşvet skandalı

Belçika’da 9 Aralık’ta yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında başşehir Brüksel’de 16 farklı operasyon gerçekleştirilmiş, Katar’ın AP’nin kararlarını etkilemek hedefiyle stratejik pozisyondaki bireylere rüşvet verdiği tez edilmişti. AP’nin 14 lider yardımcısından biri olan Yunan milletvekili Kaili, İtalyan Articolo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Milletlerarası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Luca Visentini ve Sosyalistler ve Demokratlar Kümesinden (S&D) asistan Francesco Giorgi yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Polis tarafından yapılan baskınlarda binlerce euro para ele geçirilmişti.

TIKLAYIN | AP Lider Yardımcısı Kaili’nin mal varlıkları donduruldu

Avrupa Parlamentosu’nun 8 yıldır üyesi olan Kaili, AP Başkanı Metsola tarafından görevden uzaklaştırılmıştı. Kaili ayrıyeten AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar Kümesi üyeliğinden de uzaklaştırılırken, Yunanistan’ın merkez solundaki Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) partisinden ihraç edilmişti. Yunan makamları Kaili’ye, eşine ve yakın aile üyelerine ilişkin mal varlıklarını dondurmuştu.

TIKLAYIN | Rüşvetten tutuklanan ve AP Lider Yardımcılığı vazifesinden alınan Kaili’nin konutundan deste deste para çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir