Atama bekleyen öğretmenler hayallerini geri istiyor

Emirhan Durmaz

İZMİR – Öğretmen atamaları Türkiye’nin çığ üzere büyüyen sıkıntıları ortasında yer alıyor. Eğitim-Sen 2022 bilgilerine nazaran 600 bin dolayında atama bekleyen öğretmen adayı bulunuyor. Adayların kimi fiyatlı öğretmenlik yaparak açlık sonunun altında bir gelirle hayatını idame ettirmeye çalışırken, kimi ise alanı dışında bir iş kolunda çalışmak zorunda.

Atama bekleyen öğretmen adayları Çetin Bulut ve Büşra Yılmaz ile hayat şartlarını ve taleplerini konuşmak üzere bir ortaya geldik.

‘AÇLIK HUDUDUNUN ALTINDA MAAŞLA GARSONLUK YAPIYORUM’

Edebiyat öğretmenliği kısmından 2021 yılında mezun olduğunu lisana getiren 24 yaşındaki Çetin Bulut şunları anlattı: “2 kere KPSS’ye girdim. Birincisinden 78, ikincisinden ise 79 puan aldım. Hayatımı bir biçimde idame ettirmek zorunda olduğumdan ötürü bir market zincirinde işe başlamıştım. İmtihana da bu şartlarda girdim. Şimdilerde ise bir pilavcıda garsonluk yapıyor, açlık sonunun altında bir fiyat alıyorum. İmtihana hazırlanmayı ise bıraktım. İmtihana girdiğim birinci sene 300 kişi atanmıştı, ikinci sene ise bu sayı 550 civarında bir sayıya ulaştı. Bu devir seçim arifesi olması sebebiyle 1843 kişi atadılar. Lakin hak etmeyen insanların, hükümete yakınlıkları nedeniyle mülakatlar aracılığıyla muhakkak yerlere geldiğini gördükçe ümidim kırıldı ve bu sene imtihana girmedim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mülakatı kaldırma vaadini gerçekçi bulmadığını belirten Çetin Bulut, “Kanımca bu tıpkı doğalgaz sıkıntısı üzere bir seçim sunumudur. Bu vakte kadar girilen mülakatlar formaliteydi. 20 yılı geçkin bir müddettir iktidarda iken neden kaldırmadılar? Ben atılabilecek bir adım olarak görmüyorum” dedi.

‘ÜCRETLİ SİSTEM İLE UCUZ İŞ GÜCÜ YARATILIYOR’

45 bin atama sonrası bir o kadar da fiyatlı öğretmen alındığını hatırlatan Bulut, “Öğretmenler 100 bin atama beklediğini belirtmişti. 45 bin atama sonrası 45 bin de fiyatlı öğretmen alımı yaptılar. Bu sayı 90 bin eder. Madem ki açık vardı ve bu açık öğretmenlerin talebiyle örtüşüyordu neden takımlı atama yapmadılar? Devlet alenen ucuz iş gücü yaratıyor. Üstelik bu sistem eğitimin kalitesini de düşürüyor” diye konuştu. Son olarak taleplerini lisana Çetin Bulut, “Öğretmenlikte ucuz iş gücünden kaçınılsın ve atamalarımızı yaparak insan yetiştirmeye dair hayallerimizi, ideallerimizi bize geri versinler” dedi.

‘AYNI YÜKÜ TAŞIMAMIZA KARŞIN DAHA AZ KAZANIYORUZ’

Türkçe öğretmenliği kısmından 2018 yılında mezun olduğunu belirten 29 yaşındaki Büşra Yılmaz ise mezun olduğundan bu yana düzenlenen tüm KPSS’lere girdiğini söz ediyor. Şu ana kadar en yüksek 78 puan aldığını söyleyen Yılmaz, ömür şartlarına ait şunları aktarıyor: “Hali hazırda atama bekleyen bir öğretmen olarak ücretli öğretmenlik yapıyorum. Elbette atanıp emeğimin karşılığını almak isterdim fakat atanamadığım için takımlı bir öğretmenle birebir ders yüküne sahip olmama ve tıpkı eforu sarf etmeme karşın aldığım maaş kıyaslanamayacak seviyede az. Maaşım tabir yerindeyse geldiği üzere uçup gidiyor. Üstelik takımlı bir öğretmen geldiği zaman işimize son veriliyor. Maalesef her an işsiz kalma korkusu bulunmakla birlikte, her an fiyatlı öğretmenlik de çıkmıyor.”

‘ÜCRETLİ SİSTEM EĞİTİMİN KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR’

Ücretli öğretmenlik ile rastgele bir lisans mezununun rastgele bir derse girebildiğini belirten Yılmaz, “Bizler eğitim bilimlerinde pedagojik formasyon ile mezun oluyoruz. Lakin fiyatlı öğretmenlik sisteminde, misal vermek gerekirse bir ziraat mühendisi dahi derse girebiliyor. Ben bunu açıkçası çok sağlıklı bulmuyorum, bu eğitimin kalitesini olumsuz tarafta etkileyen bir etmendir” tabirlerini kullandı.

Kendisinin şimdi öğrenci olduğu sıralarda kısmının alımlarının yeterli düzeylerde olduğunu belirten Yılmaz, “Maalesef bu sayı giderek düşmeye başladı. Bu yıl da sanıyorum seçim yılı olması sebebiyle güzel sayılabilecek bir kontenjan verildi. Fakat alışılmış ki kâfi değildi. Son olarak şunu söylemek isterim ki, atama bekleyen bir öğretmen olarak, tek bir branş yahut birkaç branşa değil tüm branşlara adil dağıtımlı yüksek bir kontenjan talep ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir