Demirtaş’tan Erdoğan’a: Bu yedi yıl seni çok yıpratmış, çökmüşsün

Edirne’de tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halk TV çalışanlarının sorularını yanıtladı.

Demirtaş’a sorulanlar ve verdiği karşılıklar şöyle:

‘SARAY HAYATI SENİ BİTİRMİŞ’

Halk Tv Yorumcusu Barış Pehlivan: Özgürlüğünüze kavuştuğunuzda Recep Tayyip Erdoğan ile karşılaşırsanız, ona ne söylemek isterdiniz?

“Bu yedi yıl seni çok yıpratmış, çok yaşlanmış, çökmüşsün, Saray hayatı seni bitirmiş, yazık…” derim herhalde 🙂 Sen şimdiden benim adıma kendisine iletebilirsin Barış 🙂

Dış Haberler Şefi Burak Tatari: En çok merak edilen mevzulardan biri mümkün iktidar değişikliğinde yeni iktidarın dış politikası… Size nazaran yeni iktidar Batı / Rusya ve Irak, Suriye, İran üzere komşu ülkelerle nasıl bir alaka kurmalı? Dış siyasete hangi yaklaşım hakim olmalı?

Sevgili Burak, dış siyaset haberlerini büyük bir ilgiyle takip ediyorum ve daha şimdiden büyük işlere imza attığını görmekten memnunum.

Türkiye jeostratejik pozisyonu nedeniyle, tarihî birikimi, tecrübeleri ve aktüel değeri göz önünde bulundurulduğunda çok hassas bir dış siyaset istikrarına sahip olması gereken bir ülke. Türkiye dünyanın ortasında bir yerde. Ne Batı’ya sırt çevirebilir ne Doğu’ya ne de Kuzey’e ya da Güney’e. Dünyanın en problemli coğrafyası olan Orta Doğu ile en konforlu coğrafyası Avrupa ortasında adeta bir sırat köprüsü üzere duran Anadolu’yu istikrarda tutmak kolay bir iş değil. Daima göç yolu, medeniyetler kavşağı, güç kaynaklarının merkezi ve tarihi birikimiyle çok çok orjinal, çok özel bir coğrafya burası. Türkiye dış siyaseti dünyanın hiçbir merkezine tümüyle angaje olamayacak kadar hassas bir istikrara oturmak zorunda. Terazinin ayarını biraz kaçırdınız mı faturası çok ağır olur. Tıpkı bugünün Erdoğan rejiminde yaşandığı üzere her şeyi batırırsınız ve düzeltmek uzun yıllar alır. Öncelikle, dört bir tarafımızdaki komşu devletler ve halklardan başlayarak mutlaka barış odaklı yeni bir siyasete muhtaçlık var. Bunun için de Kürt sorunu, Ermeni sorunu, Kıbrıs sorunu üzere temel başlıklarda bir rahatlama ve tahlil perspektifi ortaya konulmalı. Bu başlıklarda ilerleme kat ederken eş vakitli olarak radikal demokratikleşme reformları, Avrupa Birliği müzakerelerinde ilerleme, hukukun üstünlüğü ve insan haklarında güzelleşme sağlanmalı. Bunlarla temaslı halde, iktisatta üretime ve istihdama dayalı yeni bir model hayata geçirilmeli. Bu alanların tümünde ilerlemeler olurken dış siyasette müzakereci ve barışçıl yeni bir sınır oluşturmak mümkün olur. Aksi takdirde, içeride kanayan yaralarınız varken dış siyasette çizgi tutturamazsınız. Ve elbette ideolojik yaklaşımdan kaçınan bir dış siyaset vizyonunuz olmalı, AKP üzere İhvancı bir çizgiyle varılacak yer, işte bugünkü hezimet olur lakin.

‘EDEBİYAT SİYASETTEN DAHA ZOR’

Magazin Editörü Ceylan Yıldız: Takip ettiğim mitinglerde basın açıklamalarında sizin fotoğraflarınızı taşıyan annelerin size yönelik “Deste Xızır ser pışta te be” (Hz. Hızır’ın eli belinde olsun) dediğini çok duydum. Cezaevinden bu maneviyatı hissediyor musunuz?

Hissetmez miyim Ceylan Hanım. Annelerin o kutsal duaları benim nefes borum burada. Xızır’ın elini de daima üstümde hissettim, bir an bile yalnız bırakmadı beni. O, yüreği hoş annelere çok şey borçluyum ve en çok da onlara layık olmaya, onları mahcup etmemeye çaba ediyorum.

Gündem Editörü Elif Altındağ Şenses: Kıssa yazmak mı sıkıntı siyaset yapmak mı?

Edebiyat mutlaka daha sıkıntı ve riskli bir alan. Siyasette rahatlıkla palavra söylenebilir, ikiyüzlülük yapılabilir lakin edebiyatta neysen osundur. Kendini gizleyemez, diğer türlü gösteremezsin. Ya yazabiliyorsundur ya da yazamıyorsundur, ortası yoktur. Siyasette ise her türlü fırıldak yapılıyor işte. Ben ikisinde de dürüst davranmak dışında bir seçeneği tanımadım kendime.

Gündem Editörü Elif Tokbay: Başak Demirtaş mı daha tanınan siz mi?

Başak Demirtaş mı? O da kim? Tam çıkaramadım. Haaa, şu benim hayat arkadaşım Başak mı? 🙂 Latife şaka, artık durup dururken trip yemeyelim. Tabi ki popülerlik üzere bir kederimiz de arayışımız da hiç olmadı. Biz ikimiz de tanınan, bilinen insanlarız ve bu görünürlüğümüzü uğraşımız için avantaj olarak tanımlıyor, gayretimizi büyütmek için kullanıyoruz. Bu tarafımızdan haz etmeyenler olsa da biz inandığımız yolda yürümeye devam ediyoruz. Sonuçta influencer yahut reklam yüzü değiliz, özgürlük ve demokrasi uğraşının veriyoruz. Tanınıyor olmayı da günümüz bağlantı dünyasının bir artısı olarak olabildiğince kıymetlendiriyoruz. Kimin ne düşündüğüne bakmadan biz çabamıza ağırlaşmayı tercih ediyoruz.

‘İLK İŞ SARSINTI BÖLGESİNE GİDERDİM’

TV Muhabiri Fırat Fıstık: 14 Mayıs’ta iktidar değişirse; birinci günden, birinci hafta içinde yapılması gerekenler ne sizce?

Sevgili Fırat kardeşim, eminim herkesin bir “ilk icraat” beklentisi var ve hepsi de haklı, legal beklentiler olsa gerek. Lakin epey yıkıma uğramış, yangın yerine dönmüş bir memleketi bir günde, bir haftada düzeltmek imkansız. Sanırım herkes bunun farkında. Tekrar de ben olsam yemin merasiminden çıkar, sarsıntı bölgesine giderdim ve her depremzede sağlıklı bir konteynıra, duşa, tuvalete, besine, eğitime, sıhhate ulaşıncaya kadar Ankara’ya dönmezdim. Bundan daha acil bir şey düşünemiyorum. Geri kalan her şey bir hafta, bir ay daha bekleyebilir bence.

TV Muhabiri Gamze Altunay: Bayan dayanışması için söylenen sloganlardan en beğendiğiniz hangisi ve neden?

“Jin jiyan azadî” (kadın, ömür, özgürlük) sloganı bence bayan uğraşını en uygun anlatan slogan. Bu sloganı son kitabım DAD’ın birinci sayfasında da kullandım lakin teknik bir yanlıştan ötürü birinci iki baskıda o sayfa basılmamış ne yazık ki. Yeni baskılarda bu kusur giderildi sanırım. Bayan hayatın kaynağı, sahibi, yaratıcısı ve özüdür. Ve elbette bu niteliklere sahip olanın özgürlüğü yoksa omurların hepsi tutsaktır, en çok da erkeğin. Bunun farkında, şuurunda olmayanlar odundur, kalastır, ki yeryüzünde en çok bulunan mal da maalesef ki kalastır. Yani kat edilmesi gereken çok yol, verilmesi gereken daha çok çaba var. Lakin yılmadan, beraberce çabaya devam, Gamze Hanım.

‘HESAP VERMELİLER’

Yönetmen İnanç Çelik: Yaklaşık yedi yıldır cezaevindesiniz ve günümüzün süratle değişen dünyasında bu mühlet epey uzun… Bu süreçte Türkiye’yi cezaevinden takip ettiniz. Sizce cezaevinde izlediğiniz TV ekranında Türkiye nasıl görünüyor ve medya nasıl bir imtihan veriyor?

Sevgili İtimat, Türkiye dışarıdan nasıl görünüyorsa inan ki birebir acı, sarsıcı, üzücü tablo içeriden de görünüyor. Hatta buradan daha dikkatli ve seçici formda izleme talihimiz var diyebilirim. Bunda da özgür basın işçilerinin, avukatlarımızın ve ailelerimizin takviyesi çok kıymetli olağan ki. Onlar olmasa dışarıyı havuz medyasından izlemek zorunda kalabilirdik ki bu da direkt azap sayılabilirdi 🙂
Basının geneli açısından da şunu söyleyebilirim, bir avuç onurlu gazeteci bir kamyon dolusu satılık havuz tetikçisinden çok daha tesirli işler yapmamış olsaydı bugün Türkiye çok karanlık ve sıfır umutla yoluna devam eden bir diktatörlük olacaktı. Bence AKP sonrası yapılması gereken işlerden biri de o kamyonu kentin çöplüğüne çekip damperi boşaltmak olmalı. Kim ki tetikçi bir gazeteci kılıklı soytarıya kıymet verir yahut vazife verirse onu en sert halde eleştirip, teşhir etmekten geri durmayacağımı şimdiden söyleyebilirim. Bu alçakların tamamı hata işlediler ve bağımsız yargı önünde hatalarının hesabını vermelidirler.

YouTube Koordinatörü Hasan Ay: ‘Seni lider yaptırmayacağız!’ diyerek Erdoğan zıtlığı üzerinden kurduğunuz siyasetle Türk solunun da büyük oranda dayanağını alarak partinizi rekor oy oranına ulaştırmayı başardınız. Pekala Erdoğan gittikten sonra nasıl bir siyaset kuracaksınız? Ekonomik ve toplumsal manada sosyalist kıymetlerin ve emekçi hareketinin öne çıktığı bir siyaset mı yoksa bilhassa ‘Türkiyelileşme’ hareketinden rahatsız olan Kürtleri üzmeyecek bir çizgi mi izleyeceksiniz?

Değerli Hasan arkadaşım, ben 18 yaşımdan beri kendimi sosyalist olarak tanımlıyorum ve bugüne kadar daima bu dünya görüşümü yineleyerek, güçlendirmeye çalışarak ilerledim siyasette. Şu anda benim en fazla ilgimi çeken ve kendimi yakın bulduğum uğraş ekososyalizm. Siyasette de bu çizgi üzerinden yürümeye devam ederim elbette. Öteki türlüsü kendimle çelişmek olur.

‘YÜZLERCE KİTAP OKUDUM’

İş yeri doktoru Dr. Hume Toklu: Özgürlüğüne kavuştuğunuzda birinci yiyeceğiniz yemek birinci dinleyeceğiniz müzik ne olacak? Bir de çok merak ediyorum cezaevinde toplam kaç kitap okudunuz?

Sayın Toklu, inanın bunları hiç düşünmedim. Başak o gün meskende hangi lezzetli yemeği yapmışsa ben de yanına pilav, salata yaparım, birlikte yeriz herhalde. Kendi bestelerim dışarıda çalındı, söylendi fakat ben hiçbirini dinleyemedim şimdi. Bilmiyorum, dinlenebilecek üzere mi benim müziklerim fakat biraz dinlerim mecburen 🙂 Cezaevinin görüldü kaşesini taşıyan sanırım beş bin civarında kitap şu anda Diyarbakır’da bir depoda duruyor. Tamamını olmasa da değerli bir kısmını okudum yahut inceledim diyebilirim. Bunun dışında cezaevi kütüphanesinden de yüzlerce kitabı okudum olağan.

Halk TV programcısı İsmail Küçükkaya: Türk siyasetinin ve demokratik hayatının geleceğinde etkili/belirleyici olacak isimler ortasında kendinizi görüyor musunuz? Bu manada öbür hangi isimlerin tesirli olacağını düşünüyorsunuz?

Sevgili İsmail Küçükkaya, kıymetli olan benim gelecekte kendimi nerede gördüğüm değil. Halk kimi nerede görmek istiyorsa ona talih tanır, karar verici olan halktır. Bu manada halk kime vazife verir, baht tanır bilemem fakat kime artık talih tanımayacağını rahatlıkla söyleyebilirim: Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Mustafa Destici, Doğu Perinçek, Başkan Aksakal ve benzerlerine Türkiye’nin geleceğinde yer yok artık.

Halktv.com.tr muharriri Mehmet Tezkan: Yedi yıldır hücrede yaşıyorsunuz sizi hayata bağlayan, edebiyatla uğraştıran, hikayeler yazdıran, politik hayatı yakından takip ettiren, vakit zaman politik akışa müdahale etme gereği duyduran, hayatla ilgili, siyasetle ilgili isabetli yorumlar yapmanızı sağlayan motivasyon ne?

Doğrusu bunu birkaç cümleyle anlatabilmek kolay değil, sevgili Mehmet Tezkan. Bir sefer çok öfkeliyim. Halka yapılan zulümler, eziyetler, adaletsizlikler beni ziyadesiyle öfkelendiriyor. Muhalif siyasetçiler olarak bunları durduramamış olmaktan en çok kendimi sorumlu tutuyor ve en çok kendime öfkeleniyorum. Çok daha evvelce muhalefet olarak demokrasi unsurları etrafında birleşmeli, ortak uğraş yürütmeli ve bu otoriter rejimi durdurabilmeliydik. Bu duruma gelinmiş olması Erdoğan’ın başarısı değil, bizim başarısızlığımız, eksikliğimiz.
Hapse konulduğum günden bu yana işte bu eksikliğimizi gidermeye, yanılgılarımızı aşıp halka olan borcumu ödemeye çalışıyorum. Temel motivasyon kaynağım da budur. Her şeyi bu ruhla, bu inançla yapıyorum. Zira bahsettiğim borcu ödemek demek vicdanen rahatlamak değil, halkı bu zulümden kurtarmak manasına gelir benim için. Amacım bu ve yazdığım, çizdiğim, söylediğim her şeyi bu gaye doğrultusunda, büyük bir moralle yapıyorum. Burada ayakta kalıp bol bol üretebilmek için de borç ödeme isteğinin yeterli bir motivasyon kaynağı olduğunu söyleyebilirim.

‘DİRENMEK DIŞINDA SEÇENEK YOK’

Destek İşçisi Mercan Sofi: Ben bir anneyim çocuklarım var. Onlarsız bir gün bile dayanamıyorum. Siz nasıl dayanıyorsunuz?

Mercan Hanım, dayanabildiğimi kim söyledi ki! Elimden öbür bir şey gelmediği için katlanıyorum aslında. Kızlarım gözlerimin önünde ancak onlara dokunamadan, onları koklayamadan, hayatlarının kesimi olamadan kocaman gençler oldular. Bunun telafisi mümkün değil ve bunun haksız, hukuksuz, adaletsizce yapılmış olması tek bir cürmüm bile olmadan bu yıllarımızın çalınmış olması en çok da kızlarım için, onlar ismine öfkelendiriyor beni. Direnmek dışında bir seçenek yok yeniden de.

Dış Haberler Müdürü Mustafa Kemal Erdemol: Yedi yıldır haksız, hukuksuz bir biçimde mahpus yatıyorsunuz. Hapisteyken “dışarıda olsaydım şunları şunları yapardım” demek doğaldır. Düşündüğünüz olmuştur. Yedi yıl boyunca ne yapıyor olurdunuz dışarıdayken? O kadar ağır politik çalışmanın ortasında yeniden kitaplar yazılır mıydı?

Sevgili Mustafa Kemal o kadar çok şey var ki… Ancak şu sıralar dışarıda olup miting yapabilmeyi çok isterdim. Avukatlar aracılığıyla tivit paylaşmak hem birebir etkiyi yaratmıyor hem de tıpkı tadı vermiyor 🙂 Ve evet, katiyetle tek bir kitap bile yazamazdım dışarıda olsaydım.

Halk TV Programcısı Selin Sabit: Elinizde boya ve fırçayla 2023 yılı için bir duvar yazısı yazacak olsaydınız ne yazardınız?

Türkiye Uzay Ajansının duvarına şunu yazardım bugün: “Akşam uzaydan inerken yarım kilo kıyma getir, bitişikteki dükkanda bile çok pahalı” 🙂 Selin Hanım.

Editör Sevim Güçlü: HDP, Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime girme kararı aldı ve aday çıkarmayacağını açıkladı. Lakin partiden bugüne kadar imalarda bulunulsa bile resmi olarak ‘adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur’ tabiri kullanılmadı. Sizce HDP neden bu mevzuda neden utangaç davranıyor?

Çekingen davranmaktan çok, zamanlama konusu sanırım. Bayramdan sonra, desteklenecek adayın açıklanacağı duyuruldu aslında.

‘YARGININ DURUMU İÇLER ACISI’

Yargı muhabiri Seyhan Avşar: Siyasi çabanızın yanında aktif bir hukuksal uğraş de yürüttüğünüzü de düşünüyorum. AİHM’in iktidarın sizin tutuklamaya münasebet yaptığı tezlerle ilgilenmediği onun yerine sizi cezaevine tutarak siyasi faaliyetlerinizi engellemeye çatıştığına yönelik tespiti var. Bu tespit sizin aday olduğunuz bir evvelki Cumhurbaşkanlığı seçimini de içeriyor. Şu an ki cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile sizin aday olduğunuz süreç ortasında ne çeşit farklar ya da benzerlikler görüyorsunuz?

Değerli Seyhan Avşar, bu röportaj için emeğinizden ötürü teşekkür ediyorum. Sizin de gazeteci olarak çok yakından takip ettiğiniz üzere bu yedi yıllık rehinelik sürecinde iki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bir de Anayasa Mahkemesi kararıyla haksız tutuklu olduğuma, kanıtsız tutuklanıp siyasi emellerle yargılandığıma karar verildi. Fakat her seferinde Erdoğan’ın açık talimatıyla bu kararlar yok sayıldı, uygulanmadı.
Şu anda yargının durumu nitekim içler acısı. Durum, 2018’de Cumhurbaşkanı adayı olduğumdan çok daha makûs durumda. Savcı ve yargıç cübbesi giymiş kimi tipler neredeyse kürsüden “Yaşasın Erdoğan, Heil Erdoğan!” deme noktasına geldiler ki, artık tuzun koktuğu noktadayız. Ama bugünler geçecek ve gerçek hatalılar, bu periyodun bütün zalimleri, hırsızları, katilleri, bağımsız yargı önünde kesinlikle hesap verecek. Buna hem inanıyor hem de bunun için zati ağır bir gayret yürütüyoruz ve elbette kazanacağız!

Halk Tv Programcısı Sorel Dağıstanlı: 2015 seçimleri öncesinde küme toplantınızda “Seni lider yaptırmayacağız” demiştiniz. Kısa fakat içinde bütün siyasi iletileri (partinizin gücü, duruşu ve argümanlara karşılığı vs.) barındıran bir cümle kurdunuz. Bugün birebir biçimde bir cümle kursanız o ne olurdu?

Şu anda dışarıda önemli bir dehşet iklimi, baskı ortamı var. Kimse kolay kolay Erdoğan’ı, iktidarı eleştiremiyor. Mahpus, işten atılma, linç edilme, hücuma uğrama üzere somut, önemli tehditlere karşın tekrar de susmayan on binlerce insan var. Ben de ne burada sustum ne de dışarıda olsam susardım. Kral çıplak demeden ve bedel ödemeyi göze almadan hiçbir şeyi düzeltemeyiz, sevgili Sorel.

‘BİR TANE KÜRT BAHÇELİ GÖSTEREBİLİR MİSİNİZ’

Reji çalışanı Şevval İskender: AKP iktidarının 21 yıllık karnesinde; derinleşen ekonomik kriz, Türk lirasının en bedelsiz düzeye gelmesi, dış borçlanmada rekor kırılması, barınma sorunu, sıhhat işçilerine “giderlerse gitsinler” söylemi, basın mensuplarına uygulanan ağır baskı, sonların kevgire dönmesi, vatandaşlığın konut alana promosyon olarak sunulması, ülkenin dört bir yanında tek seslilik oluşturma anlayışı ve daha niceleri… Ancak içlerinden en değerlisi hükümetin ideolojik hegemonya alanı olarak gördüğü eğitim yuvaları. Her yeni gelen bakanın eğitim sistemini değiştirdiği bu sistemi değiştirecek politikalarınız neler, bunları gereğince anlatabildiğinizi düşünüyor musunuz? Nepotizm nasıl sona erecek?

Şevval Hanım, saydığınız tüm sıkıntıların kesinlikle ki bir yakıcılığı, aciliyeti var alışılmış, tekrar de sizin de belirttiğiniz üzere eğitim alanında ıslahat yapılmadıkça hiçbir meseleye kalıcı tahlil bulunamaz. Herkes için eşit, parasız, bilimsel ve nitelikli eğitim hizmetini ideolojiden arındırılmış müfredat ve kaliteli yetişmiş eğitimciler aracılığıyla veremediğiniz surece toplumsal gelişmeyi sağlayamazsınız. Bu bahse dair çok uzun ayrıntılarla burada karşılık vermem imkansız fakat şu kadarını söyleyeyim: Demokrasi ve insan hakları dersi ilkokuldan üniversiteye kadar mecburî eğitim programına alınmalı, tüm devlet okullarının eğitim kalitesi her açıdan bugünkü özel okul düzeyine getirilmeli, öğretmenlik mesleği toplumsal haklar, yetiştirilme, denetlenme açısından toplumun en üst düzeyde nitelikli, saygın mesleğine dönüştürülmeli ve ezberci, yarışmacı eğitim modelinden bilimsel, analitik ve özgür düşünmeye güçlü, dayanışmacı eğitim modeline geçilmeli. Bunları ve daha fazlasını topluma gereğince anlatamadığımız konusunda da haklısınız, daha tesirli bağlantı teknikleri kullanmalıyız bence de.

Halk TV Programcısı Tatlı Payzın: Bilhassa genç Kürt seçmenlere, arbededen şiddetten siyasi çekişmelerden ve Kürt milliyetçiliğinden de Türk milliyetçiliğinden de bıkmış huzur, refah , barış, iş, aş arayan genç seçmene “sözünüz “ ne olur?

Şirin Hanım, burada Türk ve Kürt milliyetçiliği tartışmalarına girmeyeceğim lakin ikisinin birebir kategoride ele alınması tarihî gelişimleri de şimdiki sonuçları açısından da hakikat değil. Bana bir tane Kürt Bahçeli, Kürt Ümit Özdağ, Kürt Destici yahut Kürt Oğan gösterebilirseniz ben de bu tartışmadan katiyen uzak duracağım. Ancak sizin niyetinizin de bu kıyaslama olmadığından hareketle şunları söyleyebilirim:
Evet, gençler huzur, barış ve refah istiyor. Siyasetten somut tahliller bekliyorlar, haklı olarak. Bunun da yolu demokrasiyi devletin, toplumun ve bireyin temel unsuru haline getirmekten geçiyor. Demokrasiyi seçimlerden ibaret gören anlayış yerine halkın, bireylerin; idarede günlük kontrol, karar ve kelam yetkilerinin olduğu, protesto hakkının özgürce kullanılabildiği, medyanın sınırsız özgürlükle çalışabildiği bir ortam sağlamak gerekir. Bu ortam yaratılmazsa tahliller gökten bizatihi inmez.
Dolayısıyla her genç arkadaşım kendini siyasetin öznesi üzere görmeli, tahlilin anahtarının kendisi olduğu gerçeğiyle hareket etmeli ve bir başkandan beklenti içinde, pasif pozisyonda olmamalı bence. Bunun için de partilerde, sendikalarda, odalarda, dernek yahut çeşitli platformlarda kesinlikle örgütlü uğraşın kesimi haline gelmeli. Örgütlü toplum yoksa demokrasi de yoktur, iş, aş, huzur da yoktur. Ve elbette seçecekleri uğraş metodu şiddetten uzak sivil, siyasi gayret olmalı ve o denli kalmalıdır.

‘BAŞAK’LA NİKAH TAZELEYECEĞİZ’

Halk TV Programcısı Şule Aydın: Türkiye siyasetine istikamet veren açıklamalar yapan bir eski genel lider ya da bir baba değil Demirtaş birebir vakitte Başak Demirtaş’ın aşık olduğu adam. Şöyle söylemişti Başak Hanım tutuklanmanızı anlatırken: (hepimizin yüreğinde hissettiği o hasret ve öfkeyle ellerini sıkarak) “Vedalaştı ve en kısa müddette geleceğim diye sözleştik.” O kelamı tuttuğunuz gün memlekete değil Başak Hanım’a ait hayaliniz var mı? Ah çektiğiniz?

İnce yerden sormuşsunuz Şule Hanım 🙂 Ve de ucu yanık bir köşeden… Birbirimize verdiğimiz çok kelam var ve hayallerimiz. Birinci sefer söylüyorum, Başak ile alyanslarımızı yakın vakitte yeniledik. Yine sözleştik ve çıkınca nişan, düğün derken sıfırdan başlamaya karar verdik. Kızlarımız küçük bir kır düğünü için tertibi üstlendiler bile. Kaybettiğimiz yıllara inat, birinci günkü üzere başlamaya kararlıyız biz. Bize nazaran aşk yoksa gerisi boştur, yapaydır. Çabayı, hayatın manasını ve bedellere bağlılığı canlı tutan şey aşktır. Burada işte bunu elimizden almalarına asla müsaade vermedik. Aşmam gereken tek bir sorun kaldı, küçük kızımız Dılda annesi için önemli bir başlık parası istiyor 🙂 Bakalım artık, bulacağız bi’ dermanını. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir