Eğitim İş: Gazinantep’ten Çadır Alındı, Bursa’da Logo Basıldı

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, Milli Eğitim Bakanlığının Gaziantep’ten çadır satın aldığını, Bursa’ya getirilerek üzerine MEB logosu yapıştırıldığını ve yine sarsıntı bölgesine gönderildiğini tez etti. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa Ömer Halisdemir Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde atölyeler kurulduğunu, çadırların metal aksamlarının üretiminin bu okuldaki atölyelerde, kumaş gerecinin ise Osmangazi Borsa İstanbul Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin atölyelerinde dikildiğini söylemişti. AFAD standartlarında üretilen 410 adet afet çadırı, TIR’lara yüklenerek 22 Şubat’ta Bursa’dan zelzele bölgesine gönderilmişti.

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, Bursa’da üretildiği söylenen çadırların Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca zelzele bölgesinden satın alınarak Gaziantep’ten Bursa’ya gönderildiğini, çadırların üzerlerine MEB logoları yapıştırılarak tekrar tırlarla sarsıntı bölgesine gönderildiğini ileri sürdü.

“Hem vakit kaybedildi hem de kamu ziyanı oluştu” ?

Toy, ‘Milli Eğitim Bakanlığı barınma ihtiyacının acil olduğu Hatay ve Kahramanmaraş vilayetlerine 1,5 saatlik aradaki Gaziantep’ten satın aldığı çadırları kısa müddette bölgeye sevk etmek yerine logo bastırmak için Bursa’ya göndermiş, bu yolla hem vakit kaybedilmiş hem de yüz binlerce liralık kamu ziyanına neden olunmuştur’ diye konuştu.

Uyku tulumlarına dair de açıklama yapan Toy, Borsa İstanbul Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretildiği söylenen uyku tulumlarının da bir öteki kentten satın alınarak Meslek Lisesi’nde üretilmiş üzere bölgeye gönderildiğini söyledi.

Toy, pandemi sürecinde de 5 milyon adet antijen kiti üretecek tesisin kurulduğu ve üretime başlaması için 600 bin TL’lik aygıt satın alındığı, onaylar alınarak kısa müddette üretime başlanacağı söylenen Otomotiv İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bugüne kadar tek bir antijen kitinin üretilmediğini kelamlarına ekledi.

“Adli ve idari soruşturmalar ivedilikle başlatılmalıdır”

Bursa Valisi Yakup Canpolat’a seslenen Toy, ‘Bu skandallara ortak olan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, skandalın paydaşı olan okul müdürleri derhal vazifeden uzaklaştırılmalı, isimli ve idari soruşturmalar ivedilikle başlatılmalıdır. Yardım gereçlerinin satın alınması, nakliyesi ve öbür finansal süreçleri titizlikle incelenmelidir’ dedi. 

Toy, Hatay Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen eski Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Serkan Gür için ‘Serkan Gür Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Bursa’daki çadır skandalının paydaşı ve yürütücüsü olarak vazife yapmış, bu suça da ortak olmuştur. Serkan Gür ve öbür sorumlular halktan özür dilemeli ve bu usulsüzlüğün bedelini ödemelidir’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir