EYT için askerlik borçlanması sigortayı geri çeker mi?

EYT kapsamında 2 milyon 250 bin kişinin faydalanması beklenirken, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup prim gün sayısını tamamlayanlar emekli olabilecek. EYT kapsamına dahil olmak isteyen adaylar askerlik periyodunu borçlanarak prim gün sayısını tamamlamak istiyor.

EYT ASKERLİK BORÇLANMASI YAPILIR MI?

Sigortalılık müddeti, sigortalının malullük, yaşlılık ve vefat sigortalarına tabi olarak birinci sefer çalışmaya başladığı tarih ile aylık bağlanması için yazılı istekte bulunduğu tarih ortasında geçen mühlet olarak dikkate alınmaktadır.

Borçlanmalar, sigortalılık müddetinin başlangıcını etkileyen faktörlerden biridir. 5510 sayılı SSGSS Kanunu’nun 41. hususuna nazaran yapılacak borçlanmalarda, borçlandırılan müddetin kanuna nazaran tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden evvelki müddete ilişkin olması halinde sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye gidilmek suretiyle tespit edilmektedir.

Bu bağlamda, askerlik ya da kanunda sayılan öbür borçlanmalar yoluyla da olsa sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 öncesine gelenlerin EYT kapsamında kabul edilmesi gerekiyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI YARAR SAĞLIYOR

Askerliğinizi birinci sefer sigortalı olduğunuz tarihten evvel yaptığınızdan, yapacağınız askerlik borçlanması hem emeklilik şartlarınız hem de kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatına hak kazanmanız açısından olmak üzere iki türlü yarar sağlar. Hatta prim gününüz artacağından, aylık bağlama oranlarınız da artar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir