Geri döndü! 50 liraya üç kişi karnını doyuruyor

Karadeniz’de 1 Eylül’de başlayan balık av dönemi ile ‘Vira bismillah’ diyerek denizlere açılan ve dört ayı geride bırakan Karadenizli balıkçıların ağlarını bugünlerde istavrit dolduruyor.

Palamut ve istavritle başlayan av döneminde kış mevsimin gelmesiyle hamsinin bollaşacağını bekleyen balıkçıların tezgahlarında yeniden istavrit bolluğu yaşanıyor. Rize’de istavritin kilosu 50 TL’den satılıyor.

Tezgahlarda tirsi ve mezgitin kilosu 40 lira, hamsinin kilosu 35 lira, yerli somonun tanesi ise 100 liradan satışa sunuluyor. Bir kilo istavrit ortalama üç kişinin bir akşam yemeğine denk geliyor.

Balıkçı Ali Yılmaz, istavritin tezgahlara geri döndüğünü belirterek “Şu anda beklediğimiz hamsi bolluğu şimdi gelmedi. İnşallah daha yeterli olur. Şu an hoş bir istavrit  var. Hamsi beklerken tezgahlardaki yerini istavrit aldı, istavrit geri döndü” dedi.

“HAFTADA 2-3 SEFER BALIK ALIYORUZ”

Tezgahtaki balık çeşitleri ortasından hamsi almayı tercih eden Murat Elmalı Hamsi ise şunları söyledi: Karadeniz’in, lakin biraz değerli bu ortalar. Biraz daha uygun olmasını istiyoruz. Ben olağanda istavrit severim ancak bugün hamsi aldık köye çıkıp mangal yapacağız. Bu sene hamsi çok az, o yüzden de fiyatlar biraz yüksek. İnşallah biraz daha düşer. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir