İmza yarışında son durum! İnce hedefe çok yakın, Perinçek ve Oğan’ın işi zor

14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimler için geri sayım devam ederken bir yandan da cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen isimlerin imza toplama eforu devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurusu YSK tarafından kabul edilen isimlerin aday olması için 27 Mart’a kadar 100 bin imza toplaması gerekiyor.

MUHARREM İNCE İÇİN SON 7 BİN İMZA

İmza yarışında saat 15.25 prestijiyle Muharrem İnce 93 bin 293, Sinan Oğan ise 53 bin 23 imza alabildi. Doğu Perinçek ise 18 bin 854 imza toplayabildi.

27 MART SAAT 20.00’A KADAR SÜRECEK

İmza verme süreci 27 Mart saat 20.00’ye kadar sürecek. Vatandaşlar kimlik evraklarıyla ilçe seçim şuralarına giderek imza verebiliyor.

BAŞVURU FİYATI NE OLACAK?

100 bin imza toplayan şahsa, istemesi durumunda müracaat için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için kâfi imzaya ulaşamayanların yatırdığı fiyat ise Hazine’ye gelir kaydedilecek.

KESİN ADAY LİSTESİ 31 MART’TA YAYIMLANACAK

Seçmenler, YSK’nın ilanında belirtilen adaylardan yalnızca biri için ve bir kere teklifte bulunabilecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, Resmi Gazete’de yayımlanacak. Ardından cumhurbaşkanı seçimi propaganda devri başlayacak.

100 BİN İMZA ŞARTI

Anayasanın 101. unsuruna göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde 5’ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir