İsveç bu sözlerle çalkalanıyor… İtiraf gibi açıklama: Türkiye’nin talepleri meşru

İsveç’in bilakis Türkiye’nin taleplerini yerine getiren Finlandiya NATO’ya üye olurken İsveç’in bu tavrı değişmeye başladı.

İsveç sonunda terör örgütü destekçilerine mahpus cezası öngören yasaya onay verdi.

1 Haziran’da yürürlüğe giren yasa ile terör örgütünün faaliyetlerini teşvik eden, güçlendiren yahut destekleyenlere en fazla 4 yıl mahpus cezası verilmenin önü açıldı.

Yasa ile Türkiye’nin taleplerini yerine getirdiğini belirten İsveç’e makus haber Almanya’dan geldi.

Alman medya kurumu Redaktions Netzwerk Deutschland (RND) ‘NATO doruğu öncesi İsveç: Türkiye neden hala üyeliği engelliyor?’ başlıklı bir tahlil kaleme aldı.

‘İsveç’in NATO’ya girişinin yalnızca bir formalite olması gerekiyordu, lakin Türkiye ve Macaristan’ın vetoları nedeniyle hala havada asılı duruyor’ diyen RND şu değerlendirmede bulundu;

‘Ankara’ya nazaran, Stockholm hükümeti İsveç’teki PKK destekçilerine karşı kâfi tedbiri almıyor. Erdoğan’ın Stockholm’e yönelik kelamlarının akabinde, Vilnius tepesinde NATO üyeliği giderek daha mümkün görünmüyor.’

MACARİSTAN TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYOR

Bir öteki NATO üyesi Macaristan’ın Türkiye ile birlikte hareket ettiğine dikkat çeken RND, ‘Erdoğan, şimdi üyeliği onaylamamış olan Macaristan’ın devlet başkanı Viktor Orban’dan destek alıyor’ dedi.

Rusya komşusu Finlandiya ve öbür kuzey ülkesi İsveç’in NATO’ya üye olmaması konusunda uzun müddettir ikazlarda bulunuyor. Fakat Putin’in buyruğu ile Ukrayna’da başlayan savaş sonrası Moskova’nın planı tabiri caizse aksi tepmiş durumda. Çünkü Ukrayna işgali sonrası iki ülke de NATO’ya üyelik müracaatında bulundu. İsveç’in bilakis Türkiye’nin taleplerini karşılayan Finlandiya ittifaka üye oldu…

İsveç’in üyelik için önümüzdeki hafta gerçekleşecek NATO tepesini beklediğini hatırlatan RND, ‘İsveç’in kabulü lakin tepe toplantısından sonra mümkündür’ dedi.

Alman yayın kuruluşu haberinde şu tabirlere yer verdi;

‘İsveç’in sürpriz bir biçimde tepede NATO’ya kabul edilmesi aslında artık mümkün değil. Erdoğan ve Orban’ın İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması için meclis oylamasına muhtaçlıkları var.’

Bir öteki Alman medya kuruluşu ZDF ‘İsveç, Türkiye’nin ne istediğinden emin değil’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

‘İsveç hâlâ Ankara’nın NATO üyeliğine evet karşılığını bekliyor’ diyen ZDF, iki ülkenin müzakerelere devam ettiğine dikkat çekti ve İsveçli güvenlik uzmanı Engelbrekt’in başarısızlığın İsveç ve NATO için sıkıntılı olacağını belirttiğini aktardı.

N-TV İSveç’in NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve ABD Başkanı Biden’ın desteğine sahip olduğunu hatırlattı lakin bunun üyelik için kâfi olmadığının altını çizdi.

‘Stoltenberg arabuluculuk yapmak istiyor’ diyen Süddeutsche Zeitung ‘Türkiye, İsveç’in ittifaka girmesini engellemeye devam ediyor’ dedi.

Alman gazete ‘Zirve öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsveç Başbakanı Kristersson ile üst seviye bir görüşmenin sorunu çözebilir’ dedi.

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi Amineh Kakabaveh, dönemin İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde hakkında Finlandiya ve Türkiye ile imzaladığı ortak memorandum nedeniyle Anayasa Komisyonu’na cürüm duyurusunda bulunmuştu…

İSVEÇLİ BAKAN: ERDOĞAN’I ANLIYORUM

SVT’nin İsveç’in NATO sürecini anlatan yeni belgeselinde eski dışişleri bakanı Ann Linde, Erdoğan’ın İsveç’in üyelik müracaatına karşı çıkmasını anladığını söz etti.

Eski bakan ‘Yani Türkiye’deki PKK’nın İsveç’ten finanse edildiği konusunda haklılar. Lakin İsveç’te bir güvenlik sorunu olmadığı için Türklerin bunu gereğince ciddiye almadığımızı düşünmeleri hâlâ anlaşılabilir’ dedi.

Ülkesinin NATO üyelik sürecini pahalandıran Linde ‘terörle çabayı ciddiye aldığımızı göstermemizi talep etmek meşrudur’ dedi.

İsveç merkezli STV Nyheter ‘Başbakan Ulf Kristersson’un Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğünde süreci bir sonuca götürüp getiremeyeceği hala belirsiz’ yorumunda bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir