İzmir’de sitede çıkan yangını misafir fark etmiş

Yenikale Mahallesi’nde bulunan 4 bloklu sitedeki 8 katlı binada çıkan ve çok sayıda grubun müdahalesiyle söndürülen yangında soğutma ve yangının çıkış nedeninin belirlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Yangın sonrası çalışmaları site idaresi ve bina sakinleri de takip ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran; site idaresi işletme müdürü Ertan İlbeyli, sitede yangın algılama sisteminin bulunduğunu, 3 ay evvel sistemi yenilediklerini söyledi.

Yangın sırasında sistemin güvenliğe alarm verdiğini, siteye konuk olarak gelen bir kişinin de uyarısı sayesinde süratle müdahale edildiğini aktaran İlbeyli, “Tesadüfen dün akşam daire sakinlerimize gelen bir öğretmenimizin çıkışı esnasında dumanı hissederek güvenliğimize bildirmesi ve otomatik algılama sistemi ziyan gördüğü için alarm olarak güvenlik merkezimize bilgi düşmesiyle, ikisi örtüştüğünden anında müdahale edildi” diye konuştu.

Site yöneticilerinden Coşkun Arslan da yangının birinci olarak ikinci kattaki koridorda görüldüğüne yönelik görgü şahitlerinin beyanlarının bulunduğunu, bunun kesin tespitinin incelemeler sonucu muhakkak olacağını tabir etti.

Binanın süratle tahliye edilmesinde binadaki yangın alarm sisteminin tesirli olduğunu lisana getiren Arslan, “Bu binada 40 dairemiz var, tüm daireler arandı. Yangın ihbarının dışında tek tek aranarak içeride kalan var mı yok mu bunların tespitleri yapıldı. Herkesi tahliye ettik. Yalnızca 4, 5 ve 6’ncı katlarda kalan birkaç sakinimiz itfaiye grupları sayesinde tahliye edildi. Rastgele bir can kaybı olmadan süreç tamamlanmış oldu.” dedi.

‘HİÇ KESTİRİM ETMEDİĞİMİZ BİR ŞEY YAŞADIK’

Site sakinlerinden Erhan Çarkçı ise akşam saatlerinde dışarıdan sesler gelmeye başladığını belirterek, “Yönetim tarafından duman kaynaklı ‘daireleri boşaltın’ halinde bir ihbar dairelere ulaştı. Bunun sonucunda daireleri süratli bir formda boşalttık. O esnada yalnızca duman vardı. Bloktan çıkarken bizim kat koridorunda yangını gördük. Bize nazaran yangının birinci çıktığı yer o bölge. Oraya süratli müdahale edilseydi bu biçimde binanın tamamı yanmazdı” değerlendirmesinde bulundu.

‘BİNADA YANGIN MERDİVENİ YOK’

Yangında konutta kalan iki köpeği ölen site sakinlerinden Elif Alev de yangın gece geç saatlerde çıkmadığı için dua ettiklerini kaydetti.

Binanın dış yüzey kaplamasının yangının süratle yayılmasında tesirli olduğunu savunan Alev, “Mutlaka bir sorumlusu olmalı. Bizler değiliz. Biz yalnızca güvendik. Bu sitede yaşadık. Ben bu sabah seyahate gidecektim. 18 yaşındaki oğlumu meskende bırakacaktım. Allah korudu. Birinci kattaydık. Biz çok başında çıktık. Hiç varsayım etmediğimiz bir şey yaşadık. Köpeklerimiz konuttaydı. Meskene dönüp köpeklerimizi alacak vaktimiz bile olmadı maalesef.” sözlerini kullandı.

Alev, binada yangın merdiveninin olmadığını da argüman etti.

8 SAATTE DENETİM ALTINA ALINDI

Narlıdere’ye bağlı Yenikale Mahallesi’ndeki 4 bloklu sitedeki 8 katlı binada dün gece saat 22.00 sıralarında yangın çıkmış, adrese çok sayıda itfaiyenin yanı sıra Vilayet Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA’lar ile AFAD ve UMKE grupları yönlendirilmişti.

Zaman vakit patlama seslerinin geldiği binada bulunanlar takımlarca tahliye edilmiş, yangın 8 saatlik müdahale sonucu denetim altına alınmıştı.

Dumandan etkilenerek hastaneye kaldırılan 1 kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı, 6 şahsa ise ambulansta müdahale edildiği bildirilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir