Karşıyaka Belediyesi’nin kursları hayatabağlıyor


Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği kurslarda ilgi alanlarına yönelik becerilerini geliştiren Karşıyakalılar, hoşça vakit geçirdikleri etkinliklerle sosyal ve kültürel hayata da katılım sağlıyor. Özellikle Parkinson ve Alzheimer gibi kronik hastalıklara yönelik hizmetlerle hem tıbbi tedavi hem de toplumsal hayata uyum destekleniyor.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Spor ve sanat kurslarımızla yurttaşlarımızın hem beden hem de ruh sağlığını destekliyor, toplumsal hayata katılımlarını arttırıyoruz” diye konuştu.

Karşıyaka Belediyesi tarafından farklı branşlarda düzenlenen kurslar binlerce kentliye becerilerini geliştirme imkânı sunarken, zorlu hastalıklarla mücadele eden bazı yurttaşları da yaşama bağlıyor. Bu isimlerden biri olan Sevgi Şentürk, Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde katıldığı cam altı boyama kursu sayesinde hayatında yepyeni bir sayfa açtı. Sanatın mucizesiyle boyama yaparken elleri titremeyen Şentürk’ün imza attığı eserler, kursun yılsonu sergisinin de gözdesi oldu. 

SANATA TUTUNDU

Karşıyaka’da yaşamını sürdüren Sevgi Şentürk, 5 yıl önce Parkinson tanısı aldı. Hastalığın fiziksel ve psikolojik zorluklarıyla mücadele eden Şentürk, Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nin ücretsiz yağlı boya kursuna katıldı. Sonrasında da cam altı boyama kursuna geçerek bu alanda görenleri hayran bırakan eserler üretmeye başladı. Doğa, şehir motifleri ve insan portrelerine yoğunlaşan Sevgi Şentürk, Mavibahçe AVM’de düzenlenen yılsonu sergisinde diğer kursiyerlerle birlikte eserlerini beğeniye sundu. Serginin gözdesi olan Şentürk’ün eserleri büyük ilgi gördü, çoğu da kısa süre içinde alıcı buldu.

TARİFSİZ MUTLULUK

Yaşadığı sağlık sorununa göre eşine pek rastlanmayan bir performans sergileyen Sevgi Şentürk, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Fırçayla resim yapmaya başladığımda ellerimin titremediğini fark ettim. Kendi kendime ‘Ben hastalığımın çaresini buldum’ dedim. Boyalar, renkler, fırçalar… Yağlı boyaya devam ederken hocamın yönlendirmesi ile daha zor olan cam altı boyamaya başladım. Çizim yapmaya başladığım zaman ellerimin titremesi neredeyse tamamen duruyor. Benim gibi rahatsızlığı olan kimse kendini evine kapatmasın. Belirli bir yaştan sonra herkes Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’ne gelmeli. Herkesin kendini bulabileceği bir kurs kesin var. Belediyemize minnettarız, hayatımıza çok güzel dokunuyorlar.”

KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMAYIZ

Karşıyaka’da her bireyin ihtiyaçlarına karşılık veren erişilebilir bir kent hayatı oluşturmak için kararlılıkla çalıştıklarını söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Parkinson, kronik ve ilerleyici bir hastalık olduğu için maruz kalan yurttaşlarımızı ve yakınlarını etkiliyor. Karşıyaka’mızda ve bunun gibi kronik hastalıkların etkilediği vatandaşlarımızı ve yakınlarını desteklemek, hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. İnsanlarımızı ‘sen kendi başının çaresine bak’ diye yalnız bırakamayız. Yerel yönetimler düzeyinde sağlık hizmeti sağlıyoruz. Bunun yanında spor ve sanat kurslarımızla hem beden hem de ruh sağlığını destekliyor, toplumsal hayata katılımlarını arttırıyoruz. Sayın Sevgi Şentürk de kurslarımıza katıldı. Şimdi hazırladığı eserleri gururla sergiliyoruz. Sevgi hanımı tebrik ediyor, emek veren eğitmenlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir