KPSS’de yine sorular aynı çıktı iddiası: ‘Herhangi bir yayınevinin sorularıyla aynı mıdır?’

ÖSYM’nin 31 Temmuz’da yaptığı KPSS, sorularından kimilerinin bir yayınevinin daha evvel düzenlediği deneme imtihanlarında sorulanlarla birebir olduğu savı üzerine iptal edilmiş, imtihan dün yine yapılmıştı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bugün yaptığı açıklama, tekrarlanan imtihanda sorulan sorulardan kimilerinin, yayınevlerince hazırlanan sorulara benzediği ileri sürdü.

ÖSYM’nin dün yayınladığı soru kitapçığını inceleyen Kaya, şunları söyledi:

“KPSS imtihanları yapıldı. 31 Temmuz’da yapılan imtihanda usulsüzlük olduğu ve soruların çalındığı tespit edildiği için hem imtihan iptal edildi hem ÖSYM Başkanı görevden alındı, yerine bir lider atandı. Enteresandır, Devlet Denetleme Kurumu’nda, savcılıkta, 1 milyon 600 bin kişinin umudunu çalanlarla ilgili şu ana kadar rastgele bir somut bilgi ve evrak açığa çıkmış değil. Yeni bir imtihan yapıldı.

“BU SORULAR RASTGELE BİR YAYINEVİNİN SORULARIYLA BİREBİR MIDIR, DEĞİL MİDİR?”

Sınav yapılmadan evvel ÖSYM Başkanlığı önünde bir basın açıklaması yaparak yetkilileri uyarmıştım; 48 günde hazırladığınız sorular gençlerin mukadderatıyla oynayacak boyutta olmasın diye, sorular bir diğerlerine benzemesin diye. Çok ağır sorular sorulduğunu biliyorum. Bu bir yana, şu soruları kamuoyuyla paylaşıyorum. Bu sorulara ÖSYM’nin ve ilgili konseylerin karşılık vermesi lazım. 2. soru, 31. soru, 32. soru, 52. soru, 57. soru, 60. soru rastgele bir yayınevinin sorularıyla birebir mıdır, değil midir? Bu sorulara açıklık getirilmesini istiyorum. Bu, benim ve imtihan girenlerin tespit ettikleri.

Tespit edemediklerimizin de olduğunu biliyorum. Buradan imtihana girenlere de bir davet yapıyorum; daha evvel karşılaştığınız sorularla ÖSYM’nin soruları ortasında birebirlik varsa lütfen bize ulaştırın. Devlet Denetleme Kurulu raporunuz ne oldu? Ankara Cumhuriyet Savcılığı, hata duyurusunda bulunmuştuk, soruşturmanın neticesi nedir? ÖSYM Başkanı, sen göreve geldikten sonra bu soruları kimler ve nasıl hazırladı? Kamuoyu bunları bilmek istiyor. Bir kere daha gençlerimizin umudu çalınmasın istiyoruz. Bu hususta yetkilileri sorumlu davranmaya ve misyona davet ediyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir