Satılık Fahiş Fiyatlı Ev Grafikleri: Konut Fiyatları Rekor Kırarken Ev Satışları Düşmeye Devam Ediyor

TCMB’ye nazaran konut fiyatları Ocak’ta aylık yüzde 6,9 oranında artarken, yıllık artış yüzde 153,1 oldu. Endeksa bilgilerine nazaran de yıllık konut satış fiyatlarındaki artış yüzde 162 oldu. TÜİK’in açıkladığı konut satış bilgilerine nazaran de Ocak-Şubat periyodunda satışlar yüzde 4,4, yıllık bazda ise yüzde 18 oranında düştü.

Konut fiyatları Ocak’ta aylık yüzde 6,9 arttı. 2023 yılı Ocak ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 6,9 oranında artan konut fiyat endeksi (KFE), bir evvelki yılın birebir ayına nazaran nominal olarak yüzde 153,1 yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından yapılan açıklamaya nazaran, birebir ayda yıllık bazda gerçek olarak ise yüzde 59,1 oranında artış yaşandı.

www.tcmb.gov.tr

Türkiye’deki konutların kalite tesirinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek gayesiyle hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE), 2023 yılı Ocak ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 6,9 oranında artarak 708,3 düzeyinde gerçekleşti.

Bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 153,1 oranında artan KFE, tıpkı periyotta gerçek olarak yüzde 59,1 oranında artış gösterdi.

www.tcmb.gov.tr

İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut fiyatları 2023 yılı Ocak ayında bir evvelki aya nazaran, sırasıyla yüzde 6,0, 6,0 ve 5,8 oranlarında artarken, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran, birebir sırayla yüzde 154,4, 156,8 ve 149,9 oranlarında arttı.

www.tcmb.gov.tr

Konut satışları 2023 Ocak-Şubat aylarında yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 18 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 18 azaldı. 

Konut satışlarında İstanbul yüzde 18,7 ile en yüksek hisseye sahip olurken, İstanbul’u yüzde 10,3 ile Ankara, yüzde 6,3 ile İzmir izledi. 

Konut satış sayısının en az olduğu vilayetler sırasıyla 16 konut ile Hakkari, 30 konut ile Ardahan ve 47 konut ile Tunceli oldu.

İpotekli konut satışları Şubat ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %12,7 azalırken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi yüzde 21,7 oldu. Ocak-Şubat devrinde de ipotekli konut satışları yüzde 11,8 oldu.

Türkiye genelinde birinci el konut satış sayısı, Şubat ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %18,8, ikinci el konut satışları da yüzde 17,7 azalış gösterdi. 

Yabancılara yapılan konut satışları Şubat ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 27 oranında azaldı. Şubat ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi yüzde 4,2 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında birinci sırayı Antalya aldı. Ülke uyruklarına nazaran en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı.

Endeksa datalarına nazaran Türkiye genelinde Şubat prestijiyle konut satış fiyatlarında yıllık kıymet artışı yüzde 162 oldu.

TÜİK sayılarına nazaran, yapay zekâ ve bilgi tahlili ile gayrimenkul değerlemesi sonuçlarına ulaşan Endeksa datalarında Türkiye genelinde şubat ayı prestijiyle konut satış fiyatlarında yıllık kıymet artışı yüzde 162 oldu.

Yıllık kıymet artışı en yüksek olan vilayetler ise sırasıyla Kocaeli, Antalya ve Tekirdağ.

Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 16 bin 515 TL, ortalama konut fiyatı 2 milyon 146 bin 950 TL ve konut yatırımının geri dönüş müddeti 16 yıl oldu. 

Türkiye genelinde konut satışları şubat ayında bir evvelki aya nazaran %18, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran ise %18 azalarak 80 bin 31 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir