Siirt’te ‘intihar ettiği’ söylenen 14 yaşındaki Kader Ertem’i ‘evlendirildiği’ erkeğin babası öldürmüş!

Siirt’te çocuk yaşta “evlendirilen” ve 8 yıl evvel av tüfeği ile intihar ettiği tez edilen 14 yaşındaki Kader Ertem‘i, ‘evlendirildiği’ erkeğin babası Tahir Atak‘ın öldürdüğü belirlendi. İki gün evvel gözaltına alınan Atak, tutuklandı.

Pervari ilçesinde 12 Ocak 2014’te meydana gelen olayda, 12 yaşında ‘evlendirilip’, 13 yaşında doğum yapan ve 14 yaşında odasında av tüfeğiyle vurulmuş halde meyyit bulunan Ertem ile ilgili yürütülen soruşturmada, 8 yıl sonra olayın intihar olmadığı ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında 14 Aralık’ta  Ertem’in ‘evlendirildiği’ adamın babası Atak, ‘eşi ‘ olduğu belirtilen M.A., Ş.A. ve İ.A. gözaltına alındı.

Şüpheliler sorgusunda, Mukadderat Ertem ile Ş.A. ortasında ‘duygusal ilişki’ durumu olduğunu tez eden ve münasebet gösteren Atak’ın Baht’ı kendisine ilişkin silahla öldürdüğünü söyledi.

Jandarmadaki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Tahir Atak, dün çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Eşe toplamda 10 yıl 8 ay ceza verilmişti

Kader Ertem’in vefatının akabinde 17 Mart 2014’te Siirt 1’İnci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Ertem’in olay gününde askerde olan ‘evlendirildiği’ erkek A.’ya, ‘çocuğa nitelikli cinsel istismar’ hatasından 8 yıl 4 ay, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatinden da 2 yıl 4 ay olmak üzere toplam 10 yıl 8 ay ceza verilmişti.

‘Nitelikli cinsel istismar kabahatine yardım etme’ cürmünden yargılanan Ertem’in babası M.E. ile ‘evli’ olduğu erkeğin babası Tahir Atak’a 4’er yıl 2’şer ay, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatinden da 1 yıl 3’er ay mahpus cezası verilmişti. Mahkeme heyeti, bu cezaları 5 yıl mühletle kontrole tabi tutularak kararın açıklanmasını geri bırakılmasına karar vermişti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir