Türk şirketlerden Katar’a çıkarma

KATAR (İGFA) – İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) iş birliğiyle yürütülen Global Girişimcilik Aktifliklerine İştirak Daveti kapsamında gerçekleşen iştirakle Web Summit Katar’da teşebbüslerin eser ve teknolojilerini sergiledikleri Türkiye Adası kuruldu. Program ile ayrıyeten Türkiye’den 25 farklı girişimcilik ekosistemi paydaşı temsilcisi heyet de Web Summit’e iştirak sağlıyor.

Girişimler 3 gün boyunca eserlerini küresel sahnede tanıtma imkanı bulurken, düzenlenen yarışlar, yatırımcı görüşmeleri, mentorluk buluşmaları ve panellerle işlerini büyümek için kıymetli fırsatlar elde ediyor.

Başkent Doha’da düzenlenen aktiflik birinci kere düzenlenmesine karşın ağır ilgi görüyor ve biletler tükendi. Web Summit Katar’a bilhassa Ortadoğu ve Afrika pazarını hedefleyen Türk teşebbüslerden de ağır bir ilgi var. Aktifliğe ülkemizden yaklaşık yüz firma katılıyor.

Türkiye adasında yer alan teşebbüsler ortasında lojistik, eğitim, sıhhat, tarım, finans teknolojileri, dijital pazarlama, yapay zeka dayanaklı içerik üretimi üzere farklı alanlarda yenilikçi tahliller sunan teşebbüsler bulunuyor.

Girişimler, implant olarak kullanılan gelişmiş biyomateryal, tohum yetiştirme süreçlerine dijital tahliller sunan yazılım, esnek güneş panelleri, cilt üzerinden data toplayan akıllı dokumacılık, güneş gücü ile çalışan mikro mobilite araçları ve dokumacılık atıklarını idaresine yönelik dijital platform üzere yenilikçi eserlerini sergiliyor.

Web Summit dünyanın öteki yerlerinde uzun vakittir teknoloji ve girişimcilik temalı emsal aktiflikleri düzenliyor. Yatırımcılar, potansiyel müşteriler ve diğer girişimcilerle iş birliği ağı kurma imkanı ve teşebbüsler için eserlerini tesirli bir biçimde küresel alana sunma bahtı sunan aktiflik, alanında dünyanın en düzgünlerinden.

Küresel Girişimcilik Aktifliklerine İştirak Daveti kapsamında müracaatlar ortasından seçilen firmalar Kasım 2023’te Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji konferansı Web Summit’e, 30 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihleri ortasında Finlandiya’nın Helsinki kentinde gerçekleştirilen Slush aktifliğine ve geçtiğimiz ay Las Vegas’ta düzenlenen CES (Consumer Electronic Show)’e iştirak sağlamıştı. Web Summit Katar aktifliği ise 26-29 Şubat 2024 tarihleri ortasında sürecek.

WEB SUMMİT KATAR TÜRKİYE ADASINDA YER ALAN GİRİŞİMLER

Carrtell, VenueX, Coredinat, V-Risetech, Swatchloop, CorPal Digital Healthcare Technologies, Uray Küresel (Classest), Pivony, Meshine Swarm Technologies, FCM Mobility, Assistant App Teknoloji, Atlas Space, Bi’akıl, Forwardie, INVAMAR, Grower, EHBA (Eyes of Solar), HEVI AI, Teamsec Finansal Yazılım, Trabtech Medikal İleri Teknolojiler, THECLICO, F-Ray FinTech, SMARTIR Tahlil Teknolojileri, Beautifulmind

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir