CHP’li Akın: BOTAŞ’ın vergi borçlarının tekrar silinmesi amaçlanıyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “AK Parti iktidarı periyodunda Türkiye’nin en büyük güç kamu kuruluşu olan BOTAŞ daima kar ederken, artık daima ziyan eden bir kurum haline dönüştü. TBMM’ye getirilen yeni bir düzenlemeyle BOTAŞ’ın vergi borçlarının tekrar silinmesi amaçlanıyor. İktidar sözcülerinin son periyotta “Türkiye güç üssü olacak” telaffuzuyla seçim öncesi yeni bir kıssa yaratmaya çalışırken; en büyük enerji kamu kurumu olan BOTAŞ’ın vergi borçlarının silinmek istenmesi bu telaffuzun inandırıcı olmadığını göstermektedir” dedi.

Akın yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Avrupa başta olmak üzere dünyada doğalgazdan çıkma planları yapıldığı bilinmektedir. Türkiye güçte merkez bir ülke olmak istiyorsa, yenilenebilir ve yeşil enerjiyi ana odağına alması gerekmektedir. Tüm dünyada yeşil dönüşüm, yeşil güç ve pak güç eksenli bir dönüşüm yaşanmaktadır. Güneş ışıma oranı Türkiye’nin yarısı olan Almanya 2030 yılında güneş güç maksadı 230 gigavat olduğu dikkate alındığında ülkemizin yenilenebilir güç potansiyelinin ne kadar büyük olduğu anlaşılmaktadır. AK Parti iktidarının 20 yıldır gerçekleştiremediği dönüşümünü seçimden sonra 2030 yılına kadar yeşil ve yenilenebilir enerjiyi ana odağa alarak yapmak mümkündür.

BOTAŞ’ın Rusya’ya olan borcunun ertelendiği tarafında tezler konusunda iktidarın sessiz kalması manidardır. Türkiye’nin bahtını belirleyecek seçim öncesi iktidarın BOTAŞ’ın Rusya’ya olan borcunu erteleyerek seçim periyodunu finanse edeceği söz edilmektedir. BOTAŞ’ın borcu ertelenirken, vatandaşlarımız ise kullandığı doğalgazın bedelini ödemeye devam etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir