e-Devlet’e girip yapabilirsiniz! Zamanında bildirilmezse cezası var!

Adres değişikliği bildirimi yapmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilmeli. Randevu alarak beklemeden değişiklik yapmanın yansı sıra e-Devlet üzerinden de adres beyanı yapmak mümkündür.

Zamanında bildirilmeyen adres değişikliğinin ise 128 TL cezası bulunmakta. Pekala e-Devlet üzerinden adres değişikliği nasıl yapılabilir? İşte ayrıntılar…

Aynı konutu paylaşan ailenin ergin fertleri birbirlerinin yerine adres beyanında bulunabilirler.

Bildirim ilçe nüfus müdürlüklerine yahut dış temsilciliklere şahsen müracaat yapılarak ya da internet üzerinden adres bildirimleri https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresinden;

TURKCELL İrtibat Hizmetleri A.Ş. ya da Türk Telekom Genel Müdürlüğü operatörleri tarafından sağlanan taşınabilir imza ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından edinilmiş geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifika ile e-Devlet Kapısı kullanıcı şifreniz ile SMS doğrulama prosedürünü kullanarak yapabilirsiniz.

GERÇEĞE KARŞIT BEYANDA BULUNANIN CEZASI EL YAKIYOR!

5490 sayılı Kanunun 68 inci hususu uyarınca 2022 yılı için; Adres bildirim yükümlülüğünü mühleti içinde yerine getirmeyen bireylere 128,00 TL, Gerçeğe ters adres beyanında bulunan bireylere ise 2673,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

 

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir